V súčasnosti, keď ceny komponentov pre budovanie bezdrôtových lokálnych sietí WLAN (Wireless LAN) klesajú a na druhej strane sa prudko zvyšuje technologická úroveň týchto prvkov, stále častejšie sa vynára otázka: je ešte stále výhodnejšie budovať tradičnú káblovú LAN, alebo už nadišiel ten pravý čas na vybudovanie bezdrôtovej siete? Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná.
Pri jej hľadaní je potrebné sa na celú problematiku pozerať tak z pohľadu technického ako aj cenového. V prvom rade je nutné určiť, pre aký typ segmentu je jeden či druhý typ LAN určený. V podstate je možné tento segment rozdeliť na tzv.
SOHO (small office/home office) segment
Enterprise – firemný segment.
V skupine SOHO, ktorú reprezentujú výrobky dodávateľov napr. D-com, D-Link, ZyXel, sa ceny pohybujú okolo 15-50.- EUR . Ak uvažujeme o sieti napr. s 20-timi klientami, sú náklady na vybudovanie základnej infraštruktúry WLAN výrazne nižšie než pri káblovej LAN. Rozdiel vyplýva hlavne z doby potrebnej na inštaláciu štandardnej štruktúrovanej kabeláže. Po započítaní dodávky a inštalácie sieťových adaptérov 10/100/1000 Mb/s resp. bezdrôtových sieťových adaptérov 600Mb/s sú náklady porovnateľné. V segmente “ Enterprise“, medzi ktoré možno zaradiť produkty spoločností CISCO (Aironet) resp. Agere Systems (Orinoco) dosahujú ceny prístupových bodov podľa typu v rozmedzí 150 -500.- EUR. V prípade budovania LAN s približne 100 klientami sú opäť náklady na vybudovanie základnej infraštruktúry WLAN nižšie než pri káblovej LAN.
Kedy je teda vhodné použiť bezdrôtovú LAN? Je to hlavne v starších budovách, kde by mohla montáž žľabov pôsobiť na prostredie, v tzv. „hot spots“, teda v miestach vyššej koncentrácie klientov, kde nie je vhodná inštalácia káblov – konferenčné miestnosti, zasadačky firiem, vestibuly, kongresové sály, letiskové haly resp. pracoviská umiestnené vo vonkajšom prostredí. WLAN je vhodná aj do prenajatých priestorov, kde je v krátkej dobe pravdepodobnosť sťahovania zákazníka na iné miesto.
Rýchlosť inštalácie je taktiež dostatočným argumentom v prospech budovania WLAN v porovnaní s drôtovou LAN. Predpríprava inštalácie ako je montáž žľabov, stavebné úpravy (prierazy, sekanie do muriva) resp. následné uvedie priestorov do pôvodného stavu vyžadujú svoj čas a tým aj peniaze. So zvyšujúcou sa cenou pracovnej sily sa cenový pomer medzi inštaláciou obidvoch typov LAN bude naďalej prehlbovať v prospech WLAN, nakoľko dobu jej inštalácie možno vyjadriť rádovo v hodinách, doba inštalácie štruktúrovanej kabeláže sa pohybuje rádovo v dňoch.
Vo všetkých týchto prípadoch je WLAN vhodná ako doplnok ku káblovej